logo

TYT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

question mark 1872634 640 640x352 - TYT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Temel Yeterlilik Testi olarak da bilinen TYT, YKS’nin (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ilk aşaması olarak bilinmektedir. Bu sınavda, tıpkı YGS sınavına benzer bir soru dağılım yer almaktadır ve sınava katılanların temel bilgilerini ölçmeye yöneliktir. Sınav içerisinde Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri soruları yer almaktadır. Sınavda toplamda 120 adet soru bulunmakla birlikte bu soruları cevaplamaları için adaylara 135 dakika süre verilmiştir. Yani 2 saat 15 dakika içerisinde adaylar kendilerine sunulan 120 adet soruyu cevaplamak zorundadır. TYT sınavlarından sonraki aşama ise AYT ve YTD sınavlarıdır. TYT sınavının genel sınava etkisi ise %40 düzeyindedir. Yani adaylar genel puanda aldıkları 100 puanın 40’ını TYT üzerinden almaktadır.

TYT Hangi Konuları Ne Kadar Kapsar?

TYT sınavı, ağırlıklı olarak dokuzuncu ve onuncu sınıf konularından oluşmaktadır. Bu nedenle lisenin ilk iki yılındaki edinilen bilgiler sınavdan yüksek puan almak için oldukça önemlidir. Sınavda on birinci ve on ikinci sınıf müfredatlarından bilgiler de yer almaktadır. TYT sınavında 40 temel matematik ve 40 temel Türkçe soruları yer alırken sosyal bilgilerde 5 din külütürü, 5 felsefe grubu 5 tarih ve 5 coğrafya dersi içerikli toplam 20 soru yer alacaktır. Fen bilimlerinde ise 7 fizik, 7 kimya ve 6 biyoloji dersi içerikli olmak üzere toplam 20 soru yer alacaktır. Böylece adaylar toplamda 120 sorudan sorumludurlar.

TYT Baraj Puanı Kaçtır?

Sınavda, ön lisans yani iki yıllık üniversite bölümlerine girebilmek için 150 puan barajını geçmek zorundasınız. Eğer bu barajın altında kalırsanız puanınızı kullanamazsınız. Ancak TYT’den 150 puan barajını geçip de ikinci oturumdaki testlerden en az birinden 180 puan alırsanız lisans bölümlerine de tercih yapma hakkı kazanırsınız. Tabi bu puan, TYT ve ikinci oturumdaki sınavın ortalamasıyla 180 olmak zorundadır.

Ek olarak 200 ve daha üstü puan alarak hem puanınızı seneye kullanabilirsiniz hem de lisans bölümlerine de başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer seneye de tercih yapmak isterseniz bu puan saklı kalıyor ve sınava katılmadan da yeniden tercih yapabilirsiniz. Bir diğer önemli bilgiyi de vermiş olalım: Eğer 2 yıllık ön lisans bölümlerine katılmak istiyorsanız sadece TYT sınavına katılabilirsiniz. Fakat lisans bölümlerine de tercih yapmak istiyorsanız TYT sınavının yanı sıra AYT sınavına da girmek zorundasınız.

TYT Test Dağılımları Nasıldır?

Sınavda ise temel Türkçe ve temel matematik alanlarında %33’lük bir dağılım yer almaktadır. Sadece bu iki test, sınavın %66’lık yani 3’te 2’lik kısmını oluşturmaktadır. Fen bilimleri ve sosyal bilimler ise sınavın %17’şerlik bölümünü oluşturmaktadır. Bu sayede bu 2 test sınavın %34’lük bölümünü oluşturmaktadır.

Testlerde ise kullanıcıların temel bilgileri ölçülmektedir. Mesela Türkçe tesitinde adayların Türkçe’yi doğru kullanma ve okuduğunu anlama/yorumlama becerileri ölçülmektedir. Ek olarak kelime haznelerini ve imla kurallarını ölçme konusunda da adayların bilgileri ölçülmektedir.

Matematik testinde ise matematik kavramlarına adayların ne kadar hakim olduğu ölçülmektedir. Genel olarak YGS sınavındaki matematik testiyle benzer zorlukta sorular yer almaktadır. Yani matematik 1 konuları yer alıyor desek yanlış olmaz.

Fen bilimleri testinde ise adayların fizik, kimya ve biyoloji alanlarındaki temel bilgileri ölçülmektedir. Bu nedenle sözel veya eşit ağırlık bölümleri adayları da bu testte birçok soruyu ilkokul ve lisedeki ilk yıl bilgilerine dayanarak çözebilir.

Sosyal bilimler testinde ise adayların daha çok genel kültür bilgilerine ne kadar hakim olup olmadıklarına bakılmaktadır. Mesela coğrafya ve tarih derslerinde adayların lise 1 ve lise 2’deki bilgileri ölçülürken genel kültür seviyeleri de ölçülmektedir. Din kültürü ve felsefe alanlarında ise adayların daha çok soyut düşünme konusundaki yetileri ölçülmektedir.

Yorum Yazmak İstermisiniz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yardımcı olabilir miyim?