logo

SINAVA NASIL ÇALIŞILIR?

kids 1093758 640 640x426 - SINAVA NASIL ÇALIŞILIR?

Öğrenci hayatının neredeyse tamamı eğitim almakla geçiyor. Anaokulundan başlayıp üniversiteye kadar süre gelen bu dönemde, en dikkat edilmesi gereken nokta verimli ders çalışmaktan geçiyor. Hayatımızdaki uzun bir döneme tekabül eden bu dönemde, her birimiz kim bilir kaç kez sınıflarda sınav için dirseklerimizi çürüttük… Bu sınavların bazılarını kolaylıkla atlatırken, bazılarında ise hayal kırıklığına uğradık. Kimimiz dersi veremedi, kimimiz yaz okuluna kaldı, kimimiz ise sınıf tekrarına maruz bırakıldı. Bu süreçten sonra ailelerimiz devreye girip, bir çıkar yol aramaya başladılar. Özel dersler, dershaneler, etüt merkezleri ve giden onca para… Peki sınava nasıl çalışılır? En verimli şekilde sınavları nasıl atlatırız? Gelin hep birlikte inceleyelim…

Dersi Derste Öğrenmek

Sınava nasıl çalışılır sorusundan önceki en önemli kısım, dersi derste öğrenmekten geçer. Bu durum çok kolay gibi gözükür ancak ders esnasında dikkat toplamak pekte kolay değildir. Ancak dersi derste öğrenmek konusunda kararlı olup, dikkatinizi toplarsanız, yaklaşan sınav zamanındaki ders çalışmalarınızdan çok daha fazla verim alırsınız. Dersi derste öğrenmek için en önemli unsurlardan biri, ön sıralarda oturmaktan geçer. Bu sayede işlenen konuya daha kolay adapte olacaksınız.

Ders Çalışma Alışkanlığı

Sınava nasıl çalışılır sorusunun onlarca, belki yüzlerce yanıtı olabilir. Fakat bu yanıtlar arasında en önemli husus, ders çalışma alışkanlığı kazanmaktır. Sınav tarihi yaklaştığı zaman 1-2 gece boyunca sabahlara kadar ders çalışmak, hem sizi strese sokar, hem de az verim almanıza sebep olur. Bilimsel araştırmalara göre bu ders çalışma prensibi en kötüsüdür. Örneğin; sabah uyandınız ve gece oldu. Ortalama 15 saatlik bir gün geçirdiniz. O saat dilimi içerisinde onlarca şeyle karşılaştınız ve beyniniz tamamen doldu. Siz de hak vereceksinizdir ki, o saatten sonra ders çalışmaktan pek verim alamayacaksınız. Bunun yerine erken vakitlerde ders çalışma alışkanlığı kazanırsanız, eğitim öğretim hayatınıza olan faydasını rahatlıkla görebilirsiniz.

Sınav zamanına yaklaşan tarihlerde 1-2 gün boyunca 20 saat ders çalışmak pek fazla fayda sağlamaz. Bunun yerine her gün azar azar ders çalışma alışkanlığı kazanıp notlarınıza göz gezdirseniz, çok daha faydalı bir sonuç elde edersiniz. Hem bu sayede motivasyonunuzu da korumuş olacaksınız.

Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Sınava nasıl çalışılır sorusunun en önemli yanıtlarından biri de ders çalışma ortamıdır. Sessiz, sakin ve düzenli bir oda da çalışırsanız, motivasyonunuz bir o kadar daha artacaktır. Bu sayede dikkatinizi sadece ders çalışmaya verip, kısa sürede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Ders çalışma ortamında cep telefonu veya televizyon gibi aletleri açık bulundurmayın. Televizyon ekranında ya da telefonunuzda görebileceğiniz uyarılı sesler, kesinlikle dikkatinizi dağıtacaktır. Bu tarz teknolojik aletleri ders çalışma ortamınızdan uzak tutmanızı tavsiye ederiz.

Ders Notlarını Öğrenmek

Ders notları, eğitim hayatı için en önemli başarı kaynaklarından bir tanesidir. Bunu söylemesi de, uygulaması da çok kolay. Ancak derste alınan ders notları çok önemlidir ve eksiksiz bir şekilde not alınmalıdır. Yine bunun için ön sıralarda oturmanın çok büyük faydası bulunur. Öğretmeninizin söyleyeceği her önemli bilgiyi defterinize not tutun. Arka sıralarda dikkat dağılması olduğu gibi, öğretmenin sesinin az duyulduğuna da hemfikiriz. Aldığınız ders notlarını gün içerisinde tekrar ederseniz, aklınızın bir köşesinde kalmasına çok büyük bir fayda sağlamış olursunuz.

Sınav Formatı

Sınav formatı, ders çalışma kadar önemli olmasa da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Öğretmeninize sınav formatını, puanlama sistemini ve önemli konu kısımlarını sorarsanız, sınav esnasında sizlere sağladığı faydayı rahatlıkla hissedeceksiniz.

Yorum Yazmak İstermisiniz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yardımcı olabilir miyim?