logo

SINAVA ÇALIŞAN ÖĞRENCİLERİN SOSYAL HAYATI NASIL OLMALIDIR?

bulletin board 3233653 640 640x396 - SINAVA ÇALIŞAN ÖĞRENCİLERİN SOSYAL HAYATI NASIL OLMALIDIR?

Eğitim hayatının olmazsa olmazları arasında ders çalışmak yer alıyor. Gelecek planlaması, sınıf tekrarı olmaması ve iyi bir eğitim alabilmek için ders çalışmak, başarının önünü açan en önemli unsurdur. Sınava çalışan öğrenciler, bazı zamanlarda istedikleri sonuçları alamıyorlar. Bu da ders çalışma sırasındaki dikkat dağınıklığından ya da hiç ders çalışmamaktan kaynaklanıyor. Bu durum karşısında da aklımıza sınava çalışan öğrencilerin sosyal hayatı nasıl olmalıdır sorusu geliyor. Ders çalışmak için öğrencilerin sosyal hayatı ve planlamaları nasıl olmalıdır? Detaylarıyla birlikte sizlere aktarmaya çalışacağız.

Ders Çalışma ve Uyku Düzeni

Sınava çalışan öğrencilerin sosyal hayatına etki eden en önemli faktörlerden birisi de uyku düzenidir. Uykusunu alamamış, yorgun ve bitkin bir halde ders çalışan öğrencinin ne yazık ki başarılı olması epey zordur. Bu gibi durumlarda öğrenci kahve içip kendini ayıltma isteği duyar. Fakat bu da psikolojik olarak belirli bir süre boyunca kişiyi dinç tutabilir. Ardından vücut üzerinde çok daha fazla yorgunluk belirtileri olacaktır. Ders çalışma ve uyku düzeninin yerinde olmasını istiyorsanız, kahveden medet ummak yerine uykunuzu almaya özen gösteriniz.

Ders Çalışırken Telefon, Bilgisayar ve Televizyondan Uzak Dur!

Sınava çalışan öğrencilerin ders çalışırken yaptığı en büyük hatalardan biri çalışma esnasında telefon, tablet, bilgisayar vb. elektronik aletlerle uğraşmaktır. Sosyal medyada dolaşmak, müzik dinlemek, chat yapmak elbette ders çalışmaktan daha cazip ve eğlenceli görünmektedir. Ancak öğrenci bu aktiviteleri kendine ayırdığı serbest zamanda yapmalıdır. Ders çalışırken telefon tablet, bilgisayar vb. elektronik aletlerle uğraşmak dersten alınan verimi düşürür, öğrencinin dikkatini dağıtır ve masanı başında geçirilen süreyi boş yere uzatır.

Hemen Tekrar Taktiği

İnsan beyni öğrendikçe kapasitesini artıran bir yapıya sahiptir. Ancak tüm öğrenilen bilgilerin hafızada tutulması mümkün değildir. Çalışılan dersin kalıcı hafızaya aktarılması için tekrar yapmak gerekmektedir. Bilgi öğrenilmeye başlandığı andan itibaren tekrar edilmeli ve sorularla pekiştirmelidir. Önce günlük tekrarlar, ardından haftalık, aylık ve dönemlik tekrarlar periyodik olarak yapılırsa bilgi kalıcı hafızaya atılır ve asla unutulmaz.

Özgüvenin Ders Çalışmaya Etkisi

Sınava hazırlanan öğrenci öncelikle başarabileceğine inanmalıdır. İnanmadan yapılan çalışmadan istenilen verim kesinlikle alınmaz. Öğrencinin motivasyonunu daima yüksek tutmalı, psikolojik açıdan sınava ve sınavın her türlü sonucuna hazır olmalıdır. Özgüvenli bir şekilde çalışan öğrenci; stres, kaygı, heyecan gibi faktörler yüzünden kötü sonuçlar doğuracak hatalar yapmaz. Dikkatli ve hazırlıklı olur.

Ders Çalışırken Tekrar Çok Önemli

Ders çalışırken tekrar, ders çalışmanın en önemli prensiplerin başında gelmektedir. İlk etapta öğrenilen bilgiler beyinde yalnızca birkaç gün kalır, geriye kalan günlerde tekrar yapılmazsa hafızadan silinebilir. Dolayısıyla çalıştığımız konuları kenara itmek yerine, birkaç kez daha tekrar yapmanın çok fazla faydası olacaktır. Çalışılan konunun hafızada kalması için ders çalışırken tekrar çok önemlidir.

Sınava Çalışan Öğrencilerin Arkadaş Çevresi

Sınava çalışan öğrencileri arkadaş çevresi faktörü oldukça önemli bir etmendir. Ders çalışan öğrencinin okul, dershane, etüt merkezi vb. kurumlarda çok fazla vakit geçirmesinden dolayı ailesinden sonra en yakın olduğu grup arkadaş çevresidir. Arkadaş çevresi olumlu veya olumsuz anlamda öğrencinin akademik başarısını büyük ölçüde etkiler. Başarılı öğrencilerden oluşan arkadaş grupları, sınava hazırlanan öğrencinin motivasyonu açısından oldukça faydalı olacaktır. Tam tersine hayattan beklentisi olmayan ve belli bir hedefi oluşmamış arkadaş grupları, sınava hazırlanan öğrenciyi olumsuz yönde etkileyecek ve sınav maratonundan uzaklaştıracaktır. Ailenin desteği kadar arkadaş çevresinin seçimi de, sınava hazırlanan öğrenci için büyük ölçüde önem arz etmektedir.

Yorum Yazmak İstermisiniz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yardımcı olabilir miyim?