logo

AYT ÇALISMAK

omr 3723128 640 640x426 - AYT ÇALISMAK

AYT çalışmak, TYT çalışmaktan biraz daha zor gibi gözükebilir. Fakat her ikisinin de zorluk dereceleri aynıdır. Sadece Matematik konularında karşımıza çıkan 11 ve 12. Sınıf konuları biraz daha zorluk göstermektedir. (trigonometri, türev, integral vb.) Onun dışında Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Türkçe gibi alanlarda pek büyük farklılık görülmez. Sadece TYT mantığa dayalıyken, AYT biraz daha bilgiye dayalı bir sistemdir. TYT sınavında Türkçeden çıkan soruların büyük bir bölümü paragraf sorularıdır ve öğrenci okuduğunu anladığı takdir de bunları rahatlıkla çözebilir. Fakat AYT çalışma sisteminde biraz daha bilgiye dayalı bir sistem karşımıza çıkar. Yani aslında TYT’de karşımıza çıkan Türkçe soruları, kitap okuma alışkanlığını uzun yıllar boyunca edinmiş öğrencilerde olumlu şekilde sonuçlanır ve çalışmak bazen yeterli olmayabilir. Ancak AYT çalışma prensibinde Türkçe soruları, başarılı bir çalışmanın ardından çok daha rahat çözülebilir.

AYT çalışmak için neler yapmalıyım? AYT çalışma planı nedir? AYT ders programı ve daha fazlası için hazırlamış olduğumuz yazımıza detaylı bir şekilde devam edelim;

 

AYT Çalışmak İçin Zamanınızı İyi Planlayın

Planlı çalışmak, her zaman başarıyı getirir. Gelecek sınav için süreniz bolca var ise, bunu en iyi ders programı sistemine dayalı bir şekilde planlayın. AYT için zamanınız var ise, kendinize en iyi ders programını seçin ve sistemi oturtun. Bu şekilde sistematik bir çalışma ortamı sağlarsanız, başarı kaçınılmaz olacaktır.

 

30 ila 50 Dakika Aralığında Çalışma Programı Ayarlayın

Durmadan 2 buçuk, 3 saat çalışmak, verimi fazlasıyla azaltır. Onun yerine 30-50 dakikalık bloklar halinde ders çalışarak çok daha verimli bir sistemden geçmiş olursunuz. Bu süre zarfı bittikten sonra, 10 ila 15 dakika arasında kendinize bir ara verin. Buna tabir-i caizse teneffüs de diyebiliriz. Hemen ardından yine çalışmaya başlayın. Böylelikle çok daha verimli bir ders programından geçmiş olacaksınız.

 

İlk Önce Temel Bilgileri Öğrenin

Bir konuda yoğunlaştığınızda, okuyup geçmek yerine temel bilgilere odaklanın. Bu konuda neleri, nasıl not aldığınız oldukça önemlidir. Temel bilgilere öncelik vermelisiniz. Bunun için farklı renklerde kalemleri kullanmanızda fayda var. Bir de bu temel bilgiler içerisinde bir konuyu defalarca okumanıza rağmen anlamadıysanız, yanına farklı bir işaret koyun. Ertesi gün daha sağlam bir kafayla o konu üzerinde yine yoğunlaşırsınız. Böylelikle diğer konuların verimliliğini de azaltmamış olursunuz.

 

Kendinize Çalışma Kartları Hazırlayın

Çalışma kartları AYT çalışma programı içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Dil sınavına mı çalışıyorsunuz? İngilizce kelimeler mi ezberlemeniz gerekiyor? Ya da sayısal derslerden formülleri mi ezberlemeniz gerek? Üzülmeyin, kendinize çalışma kartları hazırlarsanız, bu formül ya da kelimeleri çok rahat ve eğlenceli bir şekilde ezberleyeceksiniz. Gün içerisinde bir arkadaşınıza kartları verip, ona kelimeleri ya da formülleri sormanızı sağlayın. Böylece vaktiniz çok daha renkli geçecek ve konuları çok daha pratik ve hızlı bir şekilde öğreneceksiniz.

 

Çevrenizdeki Ders Çalışma Hevesi Olan Arkadaşlarınız ile Birlikte Çalışın

Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz yıllarda psikolojik bir araştırma yapılmıştı. Amerika kıtasındaki öğrencilerin, Asya kıtasında bulunan öğrencilere göre daha başarısız oldukları ortaya çıktı. Bunun temel nedeni olarak, Asya’da bulunan öğrencilerin gruplar halinde çalıştıkları öne sürüldü. Asya’da yaşayan öğrenciler soru çözerken birbirlerine sorular sorarak ya da bildiklerini aktararak çok daha kısa sürede ders çalışmayı başarırken, Amerika’daki öğrenciler yalnız çalıştıkları için geride kaldılar. Arkadaş ortamınızda kafa dengi gördüğünüz kişilerle birlikte sessiz bir ortamda gruplar halinde çalışın.

 

 

Yorum Yazmak İstermisiniz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yardımcı olabilir miyim?